Feed Item

Ülkemizde en çok kullanılan tesbih malzemesi Oltu Taşıdır. Oltu taşı ardıç ağacının fosil hale gelmesiyle oluşur. En yaygın olduğu bölge ise Erzurum Oltu ilçesidir. Oltu taşı Kehribara çok benzemesinde ve ikisinin de fosil grubunda yer almasından dolayı Siyah kehribar diye de adlandırılır. Topraktan çıkarıldıktan sonra bu taşa çok kolay şekil verilmektedir. Bu yüzden de sadece tesbih değil bütün süs eşyalarında kullanılır. Fakat dünya Oltu taşını tesbih ile tanımıştır.

Oltu Taşı Stres Alır Ve Rahatlatır
Oltu taşı tesbih ülkemizde çokça kullanıldığından dolayı birçok taklidi de yapılmaktadır. Birçok insan bu Oltu taşı tesbih diye ne olduğu belli olmayan tesbihlere para veriyor. Bu durumda da Oltu taşının vermiş olduğu rahatlama ve gevşeme durumunu yakalayamıyor. Çünkü orijinal Oltu taşı tesbihler stres alıcı ve rahatlatıcı etki yapmaktadır.

Tesbihin Orijinalliğinin Anlaşılması
Gerçek Oltu taşından yapılmış bir tesbih zımpara kâğıdına sürüldüğünde kağıdın üzerine kendine ait bir renk bırakacaktır. Eğer zımpara kâğıdına çıkan renk beyaz olursa tesbih sahtedir. Muhtemelen de plastikten yapılmıştır. Siyah renk çıkması ise Oltu taşı olduğunu gösterir, fakat kalitesi düşük bir taştır. Kahverengi bir renk bırakması ise taşın orijinal ve kaliteli olduğu anlamına gelir.